Daily Casts #1 – (Not so) Hostile Takeover

Ruszamy dziś z działem Daily Casts! Planujemy regularnie prezentować Wam wydarzenia dotyczące Netrunnera i wszystkiego co naszej gry dotyczy. Będziemy także wyszukiwać co ciekawsze dyskusje odbywające się w sieci i wskazywać Wam do nich drogę. Na koniec za pomocą tego działu planujemy utrzymywać aktualny kalendarz polskiej sceny turniejowej. W tym względzie liczymy na Waszą pomoc w przekazywaniu informacji o nadchodzących spotkaniach w Waszej społeczności. Informacje o turniejach i innych wydarzeniach można nam przesyłać albo poprzez wiadomość na forum, BGG, lub Facebooku (nie jest trudno mnie znaleźć).

(Not so) Hostile Takeover

Najbardziej zaskakującą wiadomością ostatnich dni było bez wątpienia ogłoszenie przez FFG o włączeniu firmy do francuskiej grupy Asmodee.  Wydawca ANR ma zachować własną markę, pod którą będzie kontynuował wydawanie dużych i tematycznych gier. W jaki więc sposób ta decyzja wpłynie na Netrunnera i inne gry LCG? Nic nie jest pewne, ale należę do obozu, który patrzy na to wydarzenie z nadzieją na zmiany na lepsze:

  • FFG ma przekazać partnerom gry, które nie do końca pasują do ich linii (tytuły nie są znane, ale chyba wszyscy się zgodzimy, że słysząc „FFG” nikt nie myśli „Hej! To moja ryba!”). Pozwoli to wydawnictwu całkowicie skupić się na swoich „prawdziwych” produktach.
  • Asmodee ma wspomóc FFG w organizacji sceny turniejowej w Europie. Powinno to znacznie ułatwić zainteresowanym zdobywanie Kitów na rozmaite zawody. U nas nigdy nie był to przesadny problem, ale w państwach w których FFG nie miało rozwiniętych kontaktów, gracze uskarżali się na brak zestawów, a co za tym idzie na brak turniejów z ciekawymi nagrodami.
  • Mistrzostwa Europy! Jest to mój całkowity domysł, ale zorganizowanie ME wydaje się być naturalną decyzją, w momencie gdy Asmodee i FFG deklarują znaczne wsparcie europejskiej sceny. Zwłaszcza, że Amerykanie reagowali dotąd z życzliwym zainteresowaniem, kiedy różne środowiska proponowały organizację ME, zawsze brakowało jednak ostatecznej decyzji. Teraz bardzo liczę na to, że to się zmieni.
  • Zapowiadana jest większa aktywność FFG podczas targów w Essen i biorąc pod uwagę jak olbrzymią przestrzeń Asmodee wynajmuje rokrocznie sądzę, że jest szansa na duży turniej w tym czasie.
  • No i Worldsy. Można powoli lobbować u Asmodee, by miejsce Mistrzostw Świata co roku się zmieniało, raz w Stanach, raz w Europie. Myślę jednak, że akurat ta zmiana jest najmniej prawdopodobna – FFG na pewno niechętnie zrezygnowałoby ze swojego głównego eventu, a nie sądzę też, by Asmodee szczególnie na przejęciu mistrzostw zależało.

Wszystkim, którzy chcieliby przeczytać więcej na temat włączenia FFG do grupy Asmodee, polecam notkę W. Erica Martina.

Mistrzostwa Świata FFG

W dniach 6 – 9 listopada odbyły się Mistrzostwa Świata w gry FFG, w tym oczywiście w ANR.  Na turniej kończący sezon 2014 przyjechało 238 graczy, w tym nasz miłościwie nam panujący Mistrz Polski Tomasz Fedorczyk, znany powszechnie jako Selverin.  Turniej odbył się w systemie dwudniowym: pierwszego dnia odbyły się eliminacje systemem szwajcarskim, z których do finału, rozgrywanego systemem podwójnej eliminacji, awansowało 16 najlepszych graczy. Ostatecznie mistrzostwo zdobył popularny streamer Dan D’Argenio (Mediohxcore) za pomocą talii Honor and Perfection oraz Daily QT Andy.  Selverin dotarł do finałów zajmując 11. miejsce wśród najlepszych graczy na świecie. Chylę czoła. A dla tych, którzy lubią analizować talie polecam zebrane decklisty z World’sów.

Polska Scena

Polska scena nie śpi czekając na styczeń i nowy sezon. We Wrocławiu, w czasie targów Hall of Games, odbył się turniej na którym zjawiło się 20 graczy. Jacek Wieszaczewski (hsiale) zadbał o bardzo ciekawe nagrody w postaci mat, promek i bonów do sklepu planszoweczka.pl o łącznej wartości 450zł. Po 6 rundach okazało się, że Wrocław został podbity przez Pavla Vyviala z Brna grającego standardowym NEHem i Prepaid Kate.

We wtorek odbył się siódmy turniej II Ligi Warszawskiej. Na ID tygodnia zostały wylosowane NEH i Nasir – i tak jak NEHów było pełno, Nasir pojawił się sam jeden.  Grało nas szesnastu, a wygrał – jak zawsze ostatnimi czasy – Blackjazz, który powiększył gigantyczną już przewagę nad drugim w tabeli ligowej Piotrkiem Romanowskim (romanosoprano).

W Poznaniu trwa druga edycji ligi Netrunnera. Więcej szczegółów na stronie poznań city grid lub facebook Android: Netrunner – Poznań.

Gracze z Octgn-a też nie śpią! Ruszył w tym tygodniu kolejny turniej internetowy do którego zgłosiło się 26 graczy.

Warto wiedzieć

 

Nadchodzące turnieje

25.11 – Warszawa – 8. Turniej II Ligi Warszawskiej
27.11 – Poznań – Luźne Granie
29.11 – Kraków – Szkółka Netrunningu w Hexie
29.11 – Warszawa – Nauka Gry w Netrunnera + Luźne Granie
02.12 – Warszawa – 9. Turniej II Ligi Warszawskiej
04.12 – Poznań – Luźne Granie
06.12 – Poznań – Turniej ligowy w Plan-sza
09.12 – Warszawa – Finał II Ligi Warszawskiej
13.12 – Gliwice – PIONEK XXIII Turniej Netrunner LCG